Parma obecná

Zimní lov Parma obecná 62cm

Petrův zdar,

Minulý týden 7.2. 2015 jsem v ranních hodinách vyrazil na ryby pod splav, kde teče poměrně dost vody. Po příjezdu jsem se rozhodl chytat na klasickou průběžnou montáž s 3 masnými červy a 60g krmítkem. Kvůli silnému proudu nebylo možné udržet krmítko na místě. Špička se pravidelně ohýbala, jak proud hýbal sestavou. Po hodině jsem odešel s tím, že jsem poražen.

V průběhu týdne jsem přemýšlel, jak by se dalo vymyslet, abych tam dokázal aspoň něco nachytat. Měl jsem drobnou představu, jak by sestava měla vypadat, ale zkouška v praxi bude rozhodující. V úterý 17.2. jsem v práci skončil ještě před polednem. Spěchám domů a po cestě v MHD zobu něco malého místo oběda.

Lehce po jedné hodině dojíždím na místo, tentokrát však s novým nápadem. Na kmenový vlasec navlékám kulaté 10g olůvko, které zarazím z vrchu i zespodu malým bročkem. Dále dávám návazec přímo na kmenový vlasec. Na návazci mám udělané očko a kmenový vlasec na něj připevňuji pomocí obratlíkového uzlu.

detail navazce.JPG

Používám malý háček s 2 masnými červy, když máme tu půlku února. Nahazuji a po několika urvaných návazcích na mě trošku dopadají obavy, že dopadnu stejně, jako minule. Chytám na cit. Feederový prut po celý čas chytání držím v ruce a přes prst mi vede silon, kde cítím i ty nejmenší potahy od ryb. Pár jsem jich cítil, ale vždy to bylo rychlé a nic z toho nebylo.

hlidani zaberu pomoci prstu.JPG

Nahodím kolem 10 metrů a pomalu po dně stahuji s 15 sekundovými přestávkami a čekám na záběr. Měl jsem toho už plné zuby. Věděl jsem, že se pod tímto splavem nachází i velké ryby, takže vytahuji feeder a měním návazec. Zvolil jsem návazec z vlasce 0,12 a docela velkým háčkem na zimu.

Napichuji 5 masných červů a kukuřici. Když už, tak ať se ryby nadlábnou říkám si….a ono to funguje. Po 2 náhozech přitahuji ke břehu okouna. Odháčkuji ho a pouštím zpět. Během 15 minut jsem chytil 4 plotice a 6 okounů, takže jsem byl rád, že jsem tomu přišel na kloub a že se něco podařilo. Vždy jsem nahazoval do poměrně klidnější části pod splavem.

Řekl jsem si, že to zkusím stahovat přes hlavní proud. Nahazuji za proud a pomalu to do něj stahuji. V místě, kdy jsem do něj dostal nástrahu mě stoupl adrenalin snad na maximum. Brzda se rozhrčela na plné obrátky. Zapínám kameru a točím, co to jen dá, ale ono to moc nedalo, protože mi za minutu došla baterka. Po pár nadávkách povoluji ještě trochu víc brzdu, než obvykle a snažím se jednou rukou vyměnit baterku. Nakonec se mi to podařilo.

Natáčím a zdolávám už dobrých 15 minut a furt se ryba neukázala. Po dalších pěti minutách vytahuji podběrák a podebírám krásnou 62cm dlouhou parmu!

uspesny lovec parmy obecne.JPGParma obecná

Bylo mi hned jasné, že je to můj nový rekord.

Podběrák dávám přihlížejícímu pánovi podržet a běžím namočit podložku. Rybu zbavuji háčku, fotím se s ní a hned ji pouštím zpátky, tam kam patří. Po sklizených gratulacích od rybářů kolem uznávám, že je to krásná tečka za dnešním dnem. Balím udice a odjíždím domů.

Byl to pro mě neuvěřitelný den plný zážitků. Největší radost mám z toho, že mi zvolená montáž začala fungovat a že jsem si na to musel přijít sám. 

Vše uvidíte ve videu

Doporučujeme přehrávat v HD kvalitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..