Jaro je za rohem, proto vám dnes napíšu něco málo o tom, jak zvýšit úspěšnost lovu na jaře. Nyní se budu věnovat asi nejtypičtější nástraze na feeder, či plavanou Masnému červu.
Za mnou nejpoužívanější nástrahy řadím masné červy, kterým budu věnovat dnešní článek.
Dostupnost masných červů je v dnešní době na velmi slušné úrovni a koupit se dají snad ve všech rybářských potřebách, nebo pro ty podnikavější typy je tu malý a stručný návod, jak si můžete masné červy vypěstovat:
Návod na pěstování masných červů.
Co budete potřebovat:
- síto
- krabici – ideálně plastovou
- piliny nebo šrot
- zbytky ryb, masa apod.
Do krabice je nutné vložit čistící hmotu, nejčastěji se používají následující:
Piliny
- Prvním typem jsou piliny, v nichž masní červi vydrží přibližně 2 – 3 týdny (záleží na teplotě ve které jsou skladováni).
Šrot
- Druhým typem hmoty pro čištění je šrot, nebo krmící směs. S krmící směsí mám takové zkušenosti, že červi jsou více zapáchající a déle vydrží 3 – 4 týdny. (opět záleží na teplotě skladování)
Vlastní výroba masných červů je poměrně snadná, ale opravdu nešetří Vaše čichové buňky.
Vložte síto na krabici a do krabice nasypte piliny, nebo šrot.
Na síto stačí položit kus masa, jako jsou např. zbytky z ryby.
O vše ostatní se již postará příroda, masařka přiletí k masu, naklade do něj vajíčka, ze kterých se později vylíhnou masní červi a ti se při svém hemžení propadají sítem do krabice.
Nejkrásnější věc je, když na tyto vlastnoručně vypěstované červy chytíte 1. rybu.
Hlavním faktorem, který ovlivňuje životnost Vašich červů je teplota. Čím vyšší teplota, tím rychlejší mají masní červi metabolismus a rychleji se z nich stanou kukly. V létě doporučuji masné červy skladovat v lednici v teplotě 0 – 3 stupňů, nebo studeném sklepě, kde to ale nemá takový efekt.
Letošní zimu se mi podařilo na masné červy z jedné krabičky chytat měsíc a půl.. V létě je zase velkou výhodou vyšší teplota vody. Červi se v ní více pohybují na háčku, a tím spíše přilákají pozornost hladového oka ryby.
V našich obchodech se dají koupit 2 typy masných červů.Jsou to klasičtí bílí masní červi a nebo barevní červi většinou v barvách červené, nebo žluté.A právě tomuto tématu bych chtěl věnovat pár řádků. Jestliže si červy pěstujete sami, tak je máte pouze klasické bíle. Někdy není na škodu např. krmení zpestřit trochou barvy. To znamená přidat barevné masné červy.
Postup jak na barevné červy
Jak na to ? Málo rybářů tento snadný a úspěšný trik zná, ale je to prosté. Máme zde 2 možnosti:
Lehčí možnost
- Nasypte masné červy do krabičky a k nim vsypte barevný prášek v barvě ve které si přejete červy mít a použijte např. čokoládový puding pro hnědou, nebo na červenou jahodový.
Těžší možnost
- Tato možnost je založena na tom, že se masný červ musí něčím živit. Vezměte potravinářské barvivo (barvu, podle toho v jaké barvě červy chcete), a barvou namořte to, čím se červy živí tj: sýr, maso apod. Toto vložte do krabičky s červy. Postupným požíráním obarvené stravy se i Vaši masní červy zabarvují. Tento postup je ideální použít už při chovu masných červů.
Nyní něco k samotnému lovu. Mou nejčastější volbou jsou 3 masní červi na háček. To je základ, který dávám celoročně. Dobře mi pracuje i medová olejová kulička s jedním červem. Nebo masný červ a zrnko kukuřice.
Ideální je seznámit se strukturou dna vody na které se chystáte lovit. Tam, kde je bahno se vůbec nebojte dát červa a foukanou kukuřici, tím docílíte, že se Vám návazec spolu s háčkem nezaboří do bahna.
V létě rád experimentuji a dávám na háček např. velikosti 12. tak kolem 10 masných červů, prostě pořádný chuchvalec masa pro kapříka.
Masný červ „Za zadeček“,
Masný červ „Podélně“
Masný červ s kukuřicí
Nemá cenu vypisovat, které druhy ryb se dají na červy chytat. Masný červ je velice sympatická nástraha a troufám si tvrdit, i když chytáte na pelety, nebo ostatní komerční nástrahy, tak Vám litr červů v krmící směsi neuškodí, naopak věřím, že Vám přidá 60% k úspěchu samozřejmě pokud s Vámi budou hrát i další faktory jako jsou revír, počasí, tlak, výběr místa, nástraha, návazec, silon a plno dalších faktorů.
Na konec bych se rád zastavil u háčků. Na červi jsou nejlepší háčky z tenkého drátu s protihrotem, aby drželi a nepadali z háčku. Ideální velikost je 12. nebo 14. Když máte příliš tlustý háček, tak červa sice napíchnete, ale posléze Vám vyteče a zemře, pak ve vodě nepracuje jak má a rapidně se sníží šance chytit rybu.
Dovolím si Vám popřát úspěšný lov v této, ale i další sezónách.
Mockrát děkuji za nápad. Určitě vyzkouším