Nepořádek u vody 5

Zacházení s úlovkem

Dobrý den, rybáři, rybářky a milovníci přírody. Dnes bych se chtěl zaměřit na celkem „běžný“ problém, se kterým se řada z Vás ne jednou setkala. Tím problémem mám na mysli nepořádek ať už u vody, v přírodě, nebo jen zacházení s úlovkem.

Položme si otázku proč lidé dělají nepořádek u vody? Podle mého názoru to vše pramení hned od kořenů. Někteří lidé se k sobě chovají bezohledně, podvádí jeden druhého, lžou si, kradou, neváží si ničeho, co je v dnešní době ještě krásné a řídí se heslem: „Hlavně, že se mám dobře já a po mě potopa“. Proč lidé, kteří si k vodě, nebo do přírody donesou pití, plechovky od kukuřic, cigarety a ostatní věci, které spotřebují, to je nemohou odnést při odchodu od vody do nejbližšího koše? Tyto problémy se netýkají samozřejmě jen rybářů, ale jde i o lidi, kteří mají poblíž vody, nebo někde v lese chatu a neví co dělat s přebytečným odpadem. Tak ho raději vynesou do lesa, však příroda se o vše postará.

Nepořádek u vody 3.jpg Nepořádek u vody 5.jpg

Zacházení s úlovkem

Přeskočím na jiné téma a to je zacházení s úlovkem. Již mnohokrát jsem byl očitým svědkem toho, jak rybáři zacházejí s ulovenou rybou. Chytí kilového kapra, za silon ho vytáhnou do vzduchu bez použití podběráku, následně položí do písku nebo na kamení, odháčkují, připraví si znovu udici, nahodí, kapra mrskajícího se na souši přeměří a po několika nadávkách v horším případě kaprovi nohou pomůžou zpátky do vody. Nejčastěji se tohle stává u plevelných ryb, jako je cejn, červenka a plotice. Hodně lidí si neuvědomuje, že pokud ryba sedře ochranou vrstvu slizu, ryba má velkou šanci na to, že chytne plíseň a následně zahyne. Stejná věc se ač neúmyslně stává i u rybářů lovících na živou rybku. Z milosrdnosti a dobrosrdečnosti někteří několikrát nahozenou, omráčenou a od háčků popíchanou nástražní rybku pustí zpátky do vody, ale neuvědomují si, že rybka už je natolik poničená a oslabená, že nepřečká ani do druhého dne a pomalou smrtí zahyne. Tímto způsobem přichází neúmyslně o život několik tisíc ryb ročně. Rybářské svazy pak musí nasazovat více ryb, a peníze tečou do jiných věcí než by chtěli. Musí se provádět za peníze úklidové akce apod…

Nepořádek u vody.jpg Nepořádek u vody 2.jpg

Podle mého názoru má každá ryba své kouzlo a je něčím ojedinělá a specifická, ať se jedná o cejna, červenku, kapra, či parmu. Pro mne je to vždy krásný zážitek chytnou si trofejní plotici, červenku, perlína a ostatních nedoceňovaných druhů ryb. Při dlouhých zimních chvílích si myslím, že každého rybáře potěší chytnout si několik cejnů, než čekat několik docházek k vodě na jeden pomalu neproměnitelný záběr od ušlechtilé ryby. Zde bych vám chtěl ukázat pár vybraných fotografií plevelných ryb, které mají moji úctu a které vždy rád uvidím.

úlovek 4.JPG úlovek 3.JPG

úlovek 1.JPG úlovek 2.JPG

P1080791.JPG Červenka.JPG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..