Lín detailní fotka

Jak na lína

Petrův zdar rybáři a rybářky. Dnes tu máme stručnou charakteristiku Lína, která Vám může pomoci k jeho cílenému lovu.

Lín v ruce.JPG

Jmenuji se Lín Obecný (Tinca tinca), anglicky Tench. Mým původním domovem jsou evropské stojaté vody, včetně vod východní Asie. Dožívám se přibližně 10 let a v mládí žiji v menších skupinách, v dospělosti poté samotářsky. Doba výtěru u mě nastává, jakmile voda dovrší 18°C (květen – červen).

Jsem kaprovitá ryba střední velikosti se specifickými znaky. Do mého zbarvení patří všechny odstíny zelené až po mírně nazlátlou. Vyjímečně mě můžete chytit i jako albína. Můj typ zbarvení závisí na prostředí, ve kterém žiji. Barva mých očí je znatelně červená. Moje šupiny chrání velmi silná vrstva slizu, která zabraňuje infekci a onemocněním. Jsem velmi odolný vůči nedostatku kyslíku ve vodě. V zahraničí mě můžete ulovit často ve velikosti kolem 60 centimetrů, u nás se pokládám za rekordní kousek už s 50 centimetry.

Krmení.JPG

Vyhledávám klidně tekoucí vody s bahnitým dnem, rostlinami, stulíky, spadlými větvemi a hustou vodní vegetací. Nejčastěji se vyskytuji v mělčinách, kde vyhledávám drobné vodní živočichy. Zimu jsem schopen přečkat zahrabaný v bahně.

Hlava lína.JPG Rousnice.JPG

Nejpoužívanějšími technikami lovu jsou plavaná, feeder nebo položená. Na boj se mnou není potřeba silné náčiní. Bohatě na mě postačí koncový návazec o průměru 0,15 mm. Nástrahu mi servírujte nejlépe na háčky o velikosti 12. Při záběru jsem velmi opatrný, moje záběry vypadají často jako potah, nebo nedobrání nástrahy. Proto je vhodný tvar háčku s menším ramínkem a větším obloukem, který má větší šanci při záseku.

Jak chytit Lína?

Potravu nejčastěji vyhledávám při svítání a při soumraku, ale lze mě chytit kdykoliv. Upřednostňuji živočišnou potravu, ale nepohrdnu kukuřicí ani drobnými peletami. Jsem ryba, která miluje rozmanitou potravu. Nebojte se mi „prostřít stůl“. Moji pozornost upoutáte dobře zakrmeným místem s masnými červy a pachovou stopou rybích mouček. Pokud o nástrahu nejevím zájem, zkuste ji udělat více atraktivní pomocí burizonku nebo foukačky, které nástrahu zvednou ode dna. Za deště se často vyskytuji pod břehy, kde sbírám rousnice napadané do vody.

Pouštění ryby.JPG

V našich vodách se nevyskytuji v příliš hojném počtu, proto Vás prosím o šetrné zacházení. Potřebné informace již o mě víš, tak jdi k vodě a zkus mě chytit.

Pokud mě chytíš, poděl se s fotkou pod příspěvek do komentářů nebo na fórum.

Jirka, Fidis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..