Já jeseter

Já Jeseter

Petrův zdar rybáři a rybářky. Dnes tu máme stručnou charakteristiku Jesetera, která Vám může pomoci k jeho cílenému lovu.

Jmenuji se Jeseter (Acipenser), anglicky Sturgeon. Mám velký počet druhů. Moji kamarádi  jsou například Jeseter Ruský (Acipenser gueldenstaedti). Vyskytuje se převážně v Dunaji a v řekách východní Evropy. Dále to může být třeba Jeseter Sibiřský (Acipenser baeri), který pochází z východní části Ruska a do Evropy byl dovezen pro akvakulturu. A zdaleka ne poslední, ale o to známější je Jeseter Hvězdnatý (Acipenser stellatus), který se vyskytuje převážně v Dunaji. Zároveň patřím k nejstarším a největším rybám, některé moje druhy se mohou dožít až 100 let života a měřit kolem 5 metrů.

Matrin s jeseterem.jpg

Moje tělo je protáhlé, pokryté kostěnými štítky a má ocasní ploutev je asymetrická. V těle nemám žádné kosti, ale jeho základ tvoří jen chrupavčitý skeleton. Na první pohled připomínám žraloka. Avšak moje hlava s vysunovatelnými ústy na spodní straně, obklopená citlivými fousky vás brzy přesvědčí o tom, jak mírumilovný tvor jsem. Tyto fousky mi slouží k rozpoznávání krmení a dokáži s nimi cítit ve vodě různé pachové stopy.

detail jesetera.JPG

Nejčastěji se vyskytuji v pobřežních oblastech moří a hlubších tocích velkých řek, také v proláklinách a korytech, kde proud řeky ukládá, vše, co nese. Žiji u dna v menších hejnech. Jsem druh ryby, která křižuje dno a vysává jakoukoliv živočišnou potravu. Často bývám loven kvůli výbornému bílému masu. V rybnících často vyhledávám potravu poblíž břehů, nebo na znatelných hranách.

echolot.jpg

Jak chytit Jesetera?

Nejlepší nástrahou na mě je cokoliv živočišného. Od kousků lososa nebo úhoře, rousnice a kukuřici až po Halibut nebo Redfish pelety. Peletám hodně pomáhá, pokud jsou nadipovány v oleji. Takovým opravdu málokdy odolám. Lze mě však i lovit i na klasické nástrahy, určené pro lov kapra. Způsob lovu je vždy na těžko, protože nejsem schopný díky svému uzpůsobení tlamy sbírat z hladiny.

Pelety.JPG

Vybavení je v podstatě stejné jako na lov kapra. Jediné na co si rybář musí dávat pozor, je moje bojovnost. Při boji jsem schopný několikrát vyskočit nad vodní hladinu a při prudkém pohybu hlavy snadno utrhnout vlasec. Proto se mnou bojuj opatrně a měj vždy trochu povolenou brzdu. Pokud na toto nebudeš dbát, snadno o mě můžeš přijít. Také musíš být opatrný, když mě pouštíš. Většinou dám do boje úplně vše a když mě po boji „nerozplaveš“, s velkou pravděpodobností zahynu.

Tímto bych chtěl tento článek ukončit. Doufám, že Vám bude nápomocen při mém cílovém lovu. Pokud budete mít to štěstí a chytíte mě na háček, očekávejte tvrdý boj a ojedinělý zážitek, na který budete jistě dlouho vzpomínat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..