Obrázek kapra pod hladinou

Lokalizace kapra pomocí vizuálních prvků

Lov kapra je u nás asi nejčastější, proto jsem si dovolil shrnout informace ohledně jeho lokalizace, které by Vám měly pomoci kapra ulovit.

Napsat poznatky o zvycích kaprů je obzvláště složité, ale i v této oblasti se nechá vypozorovat mnoho zajímavých prvků. Kde se kapr zdržuje, co je pro tuto rybu typické, kde se pohybuje apod.

Většina kaprů má ve zvyku se zdržovat na místech, která považují za bezpečná. Další neméně důležitou složkou je blízkost kvalitní potravy. Pokud bude kapr v místě, kde se cítí bezpečně a bude zde mít dostatek kvalitní potravy, může si být rybář jistý, že pokud nebude sledovat, kde se ryby drží, moc si nezachytá. Dobrý rybář nesmí být líný se přesunout, v případě aktivity ryb třeba i 200m od jeho aktuálního lovného místa.

Mnoho rybářů se často domnívá, že v případě neulovení ryby je chyba v jejich sestavě, ať už se jedná o špatný stojan, nebo prut, vlasec nebo návazec. Ale i kdybyste používali nejlepší sestavu či dokonalé návazce (což vlastně ani neexistuje), tak pokud na lovném místě ryby nejsou, není možné uspět.

Lokalizace kapra - chycený kapr.jpg

 

V případě, že chcete chytit větší kapry na jakékoli vodě, musíte daného kapra najít. Na klidné hladině je jednoduché zahlédnout hřbetní ploutev, ale pokud je vítr a na hladině jsou vlny, je to již velmi obtížné. Pro lokaci se určitě hodí polarizační brýle. Tato základní poučka na lokalizaci kaprů, nepředpokládá znalost dna, nebo použití echolotu.

polarizace.jpg

 

Po příchodu k vodě nezačínejte ihned vybalovat, ale věnujte nějaký čas pozorování vody a hledáním známek pohybu nebo krmení ryb. Krmící se ryby poznáte jednoduše podle bublin vycházejících ze dna. Občas se nám může zdát, že aktivita je na mnoha místech, ale pouze tam, kde se bubliny pohybují pomalu a objevují se postupně, je skutečná aktivita kaprů. Ti se při rytí vždy posouvají. Také sledujte velké víry a pohyby na hladině. I ty prozradí, kde se ryby drží. Samozřejmě z pozorování nejde usoudit, jaká ryba a v jakém množství je pod hladinou, ale špatná volba místa znamená neúspěch lovu, což nikdo nechce.

Dávejte si také pozor na výskoky kapra nad hladinu, a to zejména uprostřed rybníka, nebo na místech, kde nemá tendenci nikdo ryby lovit. Pokud je toto místo v dosahu náhozu, je dobré ho vyzkoušet (pokuste se dostat na lovné místo s co nejmenším rozbitím hladiny). I samotný háček s nástrahou s drobným závažím bez šrotu, bude mít svůj úspěch.

Pokud neuvidíte některý z předchozích příznaků aktivit ryb do hodinky či dvou, poté můžete zkusit jiné způsoby, jak lokalizovat kapra. Dobrým tipem je vybrat si oblast, kde nejsou vůbec žádní rybáři. Nutné je zamyslet se nad chováním kapra. Pokud přijdete k vodě, kde bude velký rybářský tlak a dvě třetiny rybníka budou obsazeny, věřte, že tento tlak odsune ryby do míst bez rizika a daného tlaku rybářů. A to je místo pro Vás. Každý to zná, že v místech zákazu rybolovu je ryb hafo, ale ani se odtamtud nehnou. Věřte, že klidná místa bez tlaku rybářů se na každé vodě najdou. Také se kriticky podívejte na to, jak přesně jste schopni nahazovat. Pokud se Vám zatím nedaří trefit se dvakrát do stejného místa (ideál je trefa do oblasti 1x1m) hledejte aktivitu poblíž břehu.

Přemýšlejte také o povětrnostních podmínkách, a to nejen v den rybolovu. Důležité je také, jak se vyvíjelo počasí v předchozích dnech. Teplota a tlak mají nemalý podíl na úspěchu. Pokud bylo teplo, budou se kapři držet v mělčinách obzvláště za chladných rán, kdy se se slunce do mělčin opírá. I směr větru určuje, která z mělčin bude obsazena více.

Lokalizace kapra - vlny rákos.JPG

 

Další způsob odhalení dobrého místa k lovu je z pohledu lokality.

Nejčastější místa kde hledat kapra jsou:

Ostrovy
Mělká voda
Rákos
Převislý strom
Směr větru
Vázky ve vodě

Pojďme se na ně jednotlivě podívat:

Ostrovy

Lokalizace kapra - Ostrov.JPG

 

Ostrovy jsou společné prostory, kde se kapr cítí bezpečně. Nabízejí totiž určitou ochranu a úkryt,za předpokladu, že jsou na březích převislé stromy, které přečnívají nad vodu. Kapr může okolo ostrova lehce shánět potravu. Proudy kolem ostrova nesou spoustu potravy. Jediné co může kapra z oblastí kolem ostrovů vyhnat je opět rybářský tlak, který ho donutí změnit své stanoviště (v oblastech s vysokým tlakem je výhoda chytání v noci). Velkou výhodou pro rybáře je také přesnost nahazování. Díky blízkosti ostrova je lehčí se trefit do stejného místa a krmné místo si skvěle připravit než používat bojku, která často v rybách vzbuzuje nedůvěru, pokud nejedete na vícedenní výpravu.

Mělká voda

Lokalizace kapra - mělčina.jpg

 

Mělké vody nemusí znít jako potencionálně super místo pro lov, ale pokud za chladného rána zasvítí slunce na mělčinu, mohu Vám garantovat, že tam kapři jsou. Kapr instinktivně vyhledává teplejší vodu a drží se v teplých vodních vrstvách.

Rákos

Lokalizace kapra - rákos ostov.JPG Lokalizace kapra - rákos.JPG

Jedná se o místo s velmi obtížným způsobem lovu. Avšak kdo se do této oblasti odhodlá, vždy uspěje. Kapr zde má velké množství potravy a ve své podstatě se z těchto míst moc nevzdaluje. Je to samozřejmě způsobeno i tím, že v rákosech rybářský tlak většinou není. POUŽÍVEJTE ÚNIKOVÉ MONTÁŽE! Nechcete přece, abyste při Vašem neúspěchu kapra připravili o život uvíznutím.

Vázky ve vodě

Lokalizace kapra - vázka - strom.JPG Lokaliazce kapra - vázky.JPG

Místo jako stvořené pro všechny druhy ryb. Dávají pocit jistoty a ochrana je zde na vysoké úrovni. A to každý kapr miluje. Vázka je v podstatě každý předmět ve vodě bránící přímému útoku predátorů, jako např. spadlá větev, vodní rostliny, nebo třeba kmen či kámen. Pokud jste ochotni risknout utržení návazce a ztrátu těch pár olůvek, věřte, že si chytání ve vázkách nebo spíše u vázek oblíbíte. Základem je být neustále u prutů. Kapr ihned, jak pozná zradu, vystřelí přímo k vázce a pokud nejste u prutů, přicházíte o úlovek. Zde si dovolím poznámku: POUŽÍVEJTE ÚNIKOVÉ MONTÁŽE! Nechcete přece, abyste při Vašem neúspěchu oběsili kapra na vázce.

Převislý strom

Lokalizace kapra - Převislý strom kapr.JPG Lokalizace kapra - Převislý strom.JPG

Věřím, že převislé stromy jsou jedním z nejlepších míst, když jdete na vodu, se kterou nemáte žádné zkušenosti. Kaprům převis poskytuje bezpečnosti, ale i potravu. Viděl jsem nejednou, že z pod
převisu byl vytažen kapitální úlovek. A proč je tomu tak? Velmi málo rybářů si dovolí nahazovat pod převislé stromy, což je důvodem proč se v těchto místech rybářský tlak téměř neobjevuje. Další výhodou je blízkost břehu pro rybáře, který opět může lépe cílit na založení krmného místa. A v neposlední řadě je to teplejší voda, kde se kapr rád drží (samozřejmě v okamžiku dostatečného množství kyslíku ve vodě)

Směr větru

Lokalizace kapra - vlny.JPG

 

Toto je jeden z faktorů, který se jen těžko potvrzuje, zda skutečně funguje. Ono pořekadlo „kam vítr tam plášť“ trošku platí. I tady kapr velmi často následuje směr větru. Zda je to kvůli potravě, kterou vítr a vlny rozviřují, nebo tím, že pohybem vln je vháněna teplejší voda z povrchu do nižších sloupců vody, nevím. Ale ať je důvod jakýkoli, věřte, že občas se vítr sledovat vyplácí. Ale zde si dovolím poznamenat, že se jedná spíše o doporučení. I při prudkém větru jsem chytil krásné ryby na druhé straně, než šly vlny, ale bylo jich určitě méně. Je to způsobeno tím, že spíše chytám tam, kam vlny přichází.

Toto byly základní ingredience jak na lov kaprů (ale i dalších druhů ryb) a jejich lokalizaci. V dalších článcích se společně podíváme na návazce, nástrahy, vnadění, způsoby chytání jiných druhů ryb a další oblasti rybolovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..