Petrův zdar rybáři a rybářky. Dnes tu mám stručnou charakteristiku Amura, která Vám může pomoci k jeho cílenému lovu. Jmenuji se Amur bílý (Ctenopharyngodon idella), anglicky Grass carp. Přišel jsem do Vašich vod z Číny a východní Sibiře v druhé polovině 20. století. Dožívám se většinou 15 let. Na našich vodách se i vzácně vyskytuje můj příbuzný Amur černý.
Jsem konzumní ryba válcovitého tvaru, která má ráda zarostlé kanály, části řek, přehrad a rybníků. Při teplé vodě (20°C+) a dostatku potravy dokážu velmi rychle růst. Nevadí mi špinavá, ani zakalená voda. Miluji mělčiny, které jsou dlouhé a rovné, bez žádného členění. Jako místo výskytu mám rád zarostlé pobřežní partie, stulíky, vodní traviny, přítoky a prohřáté zátoky. V blátě nerad trávím svůj čas, dívám se spíše po místech s pískem, nebo štěrkem a kameny na dně. Jsem hejnová ryba. Ve větším věku se stále držím v hejnu. Ostatních ryb si moc nevšímám a raději se plně věnuji se svému slunění. Hledej mě ve slunných částech vod, kde jsem často zřetelně viditelný na hladině. Vzhledem k ne příliš příznivým podmínkám v našich vodách jsem vysazován především uměle. V klasických velikostech mě můžete spatřit v rozmezí 40 – 80cm. V Číně můžu dorůst i 150cm a 50kg, avšak v České republice dorůstám do 25kg a 125cm.
Jak chytit amura bílého ?
Jako přirozenou potravu přijímám rákosy, vodní traviny, listy spadlé do vody, řasu a další potravu, které ve vodě najdu. Jsem všežravec. Zcela jednoznačně preferuji místa krmená Vámi rybáři, protože při mé denní spotřebě sním až 20kg potravy. Ne nadarmo se o mě říká, že dokáži pozřít tolik kilo potravy, kolik sám vážím. Nejlepší nástrahou na mě je zralé a místy i přezrále ovoce. Třešně, mirabelky, švestky, hruška, broskve a ananas klidně i zavařený z plechovky, kukuřice, pečivo – tímto nepohrdnu a spolehlivě to na mě platí. Ovoce nedávej pod háček na vlas, ale napichuj ho na háček, protože nejsem kapr, který vysává dno. Já pouze uchopím nástrahu mezi pysky a ochutnám ji. Ovoce mi můžeš i stáhnout ze slupky, nebo naříznou, aby mi více vonělo. Poslední dobou na nás komerční distributoři a výrobci boilies a pelety vymýšlí i boilies s vysokým obsahem řas a potravy, kterou máme od přírody danou na jídelníčku. Zkus mi hodit na hladinu kus chleba a uvidíš, jak ti pěkně zamlaskám a do pár chvil ti ho sním.
Jsem velmi opatrná a podezíravá ryba. Stačí malý podmět velkého náznaku nebezpečí a stáhnu se do sloupce a nedám o sobě třeba půl dne vědět, nebo odpluji. Rybáři mě velmi vyhledávají, díky dobrému masu.Poslední dobou jsem na hodně rybnících brán i jako škodná z důvodů mojí nenažranosti. Když mě chytíte na prut dám vám to značně pocítit a otestuji si, zdali jsi dobrý a zkušený rybář. Zkontroluji i tvoji výbavu. Z počátku se tvářím jako líná podprůměrná ryba, nebo malý kapr, ale hned jak mě dotáhneš blíže k břehu tak vyzkouším tvoji ostražitost a ukáži se v plné síle. Nemusíš se mě bát, nejsem kapr, který zajíždí při zdolávání do vázek. Já spíše volím otevřená prostranství.
K vybavení si na mě nemusíš nic moc vymýšlet. Skvěle na mě postačí kaprový prut. Větší umění je mě najít a přimět mě, abych zabral a skočil vám háček. Velmi dobrou věcí na mě jsou polarizační brýle, které ruší sluneční odrazy ve vodě. Nyní mě můžeš krásně pozorovat na hladině z vyvýšeného místa. Můžeš mě chytat buďto z hladiny a nebo ze dna. Z hladiny je to takový lov spíše plný adrenalinu, ale není zdaleka tak efektivnější jak chytání na nějaké ovoce, kterým je předem nakrmené vyhlídnuté místo. Nejvýhodnější montáží je průběžná s lehkým olovem kolem 20 – 35 gramů. To aby jsi mě při nahození nepoplašil. Montáž na mě průběžnou z toho důvodu, abych necítil váhu zátěže a případnou zradu.
Tímto bych chtěl ukončit dnešní malou recenzi o mě a mém způsobu života, který postupně napomáhá v celkovém cíleném lovu. Nyní o mě víš pár klíčových věcí, tak pojď k vodě a zkus mě chytit a já se ti za to odvděčím ojedinělým zážitkem. Fidis
Moc pěkný článek, příjemné čtení, děkujeme. Jen, pokud bych to psal já, za poslední větu bych určitě dal : budu ti moc vděčný, když se se mnou na břehu pomazlíš a pak mi zamáváš, až budu odplouvat zpět domů 🙂
Aj mne sa ten článom moc páčil.
Moc pěkně napsaný.. Rozhodně se to čte líp než ostatní články, který sou všechny na jedno brdo.. Člověk v tom navíc zjistí úplně všechno co by asi tak potřeboval vědět, a kdyby byly tímto způsobem popsány všechny, nebo alespoň většina ryb žijících na našem území, myslím si, že by to ocenil ne jeden spolek provozující rybářské kroužky pro mladé rybáře. Palec nahoru a rozhodně přečtu i ostatní články, protože tenhle styl psaní mě opravdu oslovil… =)
Ale jo, v unoru si to precist potesi 🙂 A jeste z pohledu „Amura“. Proc tedy nepochvalit clanek a autora! Tak se tesim!
Taky se mi článek líbil, mám s Amurem už i své zkušenosti. Jeden měl 80 a druhý 93,oba chycené na řece a oba na vařenou kukuřici, Maso je aspon pro mne po okounovi a candátovi další nejlepší
moc peknej clanek dalsi rady 😀 na ryby 😀