Vše o boilies

Historie boilies

První zmínky o boilies se datují okolo roku 1970. Jeho hlavním propagátorem byl Fred Wilton, kterému se přisuzuje i vynález moderního boilies. Existují ale i zdokumentované recepty na boilies, které byly publikovány v německých a francouzských rybářských publikacích na počátku 20. století ! Zajímavé je, že od dob svého vzniku je v České republice v rámci moderní rybařiny datován rok 2002, kdy dochází k většímu nárůstu výrobců.

I když je boilies jen jednoduchá pasta ze základní směsi, boilies dostalo své jméno díky varnému procesu používaného k vytvoření tvrdé skořápky. Tato tvrdá vnější skořápka umožňuje návnadě zůstat relativně bez útoků menších ryb.

Boilies je návnada používána převážně pro lov kaprů, i když se v poslední době dostává do všech lovných technik téměř všech druhů ryb jako sumce, tlouště, lína, jesetera, amura a mnoha dalších. Výhoda této nástrahy je v možnosti využití mnoha chutí a směsí, od exoticky sladkých a ovocných odrůd až po pikantní rybí moučky.

Druhy boilies

Mražené boilies (Freezer )

Takzvané „mraženky“ mají tendenci udržet si větší podíl aroma, i když jejich životnost a doba použitelnosti je oproti jiným druhům horší., zejména pokud jsou v případě nevyužití při lovu opětovně zamraženy.

mrazenky.jpg

Naše doporučení: ihned po vytažení z mrazáku musí být mraženka řádně vysušena, jinak okamžitě zplesniví.

Trvanlivé boilies (Shelf Life)

Tento typ se vyznačuje použitím konzervačních látek, které zaručují delší dobu použitelnosti a delší dobu jednoduchého skladování. Výhoda tohoto typu nástrahy je opakované použití i v případě nespotřebování při lovu.

trvanlive boilies.jpg

Naše doporučení: doporučujeme uschování v krabičce, případně uzavíratelném sáčku, jinak rychle vysychá a ztrácí aroma. A hlavně na kámen ztvrdne.

Fluorescenční boilies (Fluorescent)

Největší devizou tohoto typu je jejich pestrobarevnost, jejich výrazné barvy jsou snadno odlišitelné od jiných typů boilies. Je-li použit ve spojení s peletou jsou překvapivě účinné na menší kapry a cejny.

Fluorescencni boilies.jpg

Plovoucí boilies (Buoyant)

Jedná se o vodou nadnášený typ tzv. pop up (originální název viz. závorka). Tento typ boilies je vyráběn za pomoci přimíchávání plovoucích složek do základního těsta, nebo plovoucího jádra. Tento typ je velmi často používán společně s neplovoucím typem na tzv. panáčka. Mohou, ale nemusí být aromatizovány. Velmi se osvědčují ve výrazných barvách.

plovouci boilies.jpg

Dumbbell boilies

V našich končinách méně známý typ boilies, jeho českým ekvivalentem by mohlo byt válcové boilies. Jak jeho název napovídá, nabízí jiný tvar než standardní kulaté boilie, to znamená, že je vhodný pro opatrné a zkušené ryby, které se kulatému tvaru stravy obloukem vyhýbají. Jeho tvar má svou výhodu také v tom, že kapr po nasátí má větší potíže se nástrahy zbavit než právě kulatého tvaru. Další výhodou je, že k uvolňování atraktorů napomáhá i to,že Dumbbell má větší povrch než běžný boilies.

Dumbbell boilies.jpg

Způsoby nastražení boilies

Boilies není navrženo tak, aby se umístilo přímo na háček, ale má být použito ve spojení na tzv. vlas , který umožňuje, aby mohla být návnada umístěna v těsné blízkosti háčku – několik jednoduchých způsobů nastražení boilies uvádíme níže:

Hair Rig

Nejběžnější způsob umístění boilies. Spočívá v připojení návnady na vlas, který je zakončen zarážkou, aby se nemohla návnada od vlasu odpojit.

navazec hair rig.jpg

Snow Man Rig (Na panáčka)

Tato souprava zahrnuje velké neplovoucí boilie a menší pop up boilie umístěné nad ním. Toto uspořádání umožňuje odlehčení háčku a působí tak přirozeně, jako jakékoliv jiné volné krmivo.

navazec snowman.jpg

Naše doporučení: ujistěte se ještě na břehu, že je Vaše sestava dobře vyvážená.

Butterfly Boilie (motýlek)

Tato technika zahrnuje rozdělení boilie na polovinu a jeho montáž na vlas v opačných směrech. Nejen, že to vytvoří jiný tvar, ale také uvolní více chuti, díky odhalenému měkkému vnitřku.

navazec butterfly.jpg

Pop up

Tato souprava umožňuje boilie vznášet buď těsně nade dnem, nebo ve sloupci. Nástraha je umístěna na vlas, který je doplněn závažím, jež zajišťuje danou hloubku. Tato nástraha je velmi úspěšná na opatrné ryby. Avšak nedoporučujeme ji do vod se silným proudem.

navazec popup.jpg pop-up-360.JPG

Naše doporučení: Háček doplňte kroužkem na který umístěte vlas, tím se vám nebude systém zamotávat.Takto vytvořená sestava se nazývá nejčastěji jako tzv.360. Než nahodíte, vždy si u břehu otestujte vyváženost sestavy !

 

V dalším článku se trošku více zaměříme na návazce a následně také na recepty a postupy na přípravu vlastního boilies.

 

Pokud chcete přidat nějaký Váš tip, informaci, ověřený návazec neváhejte použít komentáře. V případě zajímavé a podrobné informace bude článek doplněn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..