svazova_voda_honza_7

Dvanáctihodinová vycházka na Svazovou vodu

Ahoj 

Rozhodl jsem se, že se vypravím na jednu úžasnou vodu, kterou mám poblíž mého domova. Už včera jsem si prokrmil lovné místo a změřil hloubku. Hloubku jsem si změřil pomocí markeru a lovné místo jsem zakrmoval pomocí rakety. Zakrmil jsem si peletami s boiliem a zalité lososovým olejem. Toto je neskutečně dobrý mix na kapříky. Místo jsem vybíral tak, aby bylo trošku schované před počasím a lidmi. 

svazova_voda_honza_5.jpg

Ráno jsem vše naložil a vyrazil k vodě. Na místě jsem byl již v 06:40. Když jsem došel na místo, tak lehce poprchávalo a proto jsem v první řadě rozbalil deštník a rozložil vše ostatní a ještě jsem si lehce zakrmil.

Když jsem viděl jaké je počasí, tak mě to docela povzbudilo. Vím, že když prší a fouká, tak je to super. Potom se to však měnilo. Chvíli pršelo a chvíli bylo hezky. Na první nához jsem zvolil jako nástrahu pod háček dvě kuličky boili a to zejména 1x 13mm (Krill-Jahoda) a k tomu 1x 16mm pop-up (Divoká oliheň). Obě kuličky jsem ořezal a obalil pastou Krill-Jahoda. K tomu jsem dal PVA. 

svazova_voda_honza_6.jpg

V 07:10 jsem nahodil prut a byl jsem plný očekávání i nervozity. V průběhu lovu, když se rozednělo, tak jsem se kochal přírodou a hladinou. Na hladině se objevovali ryby a to zejména kapři. Bylo to pro mne velmi pozitivní. Kapři byli vzdálení od mého lovného místa asi tak 25m, ale i tak jsem neztrácel naději nějakého ulovit. V tuto chvíli mi nezbývalo nic jiného, než se dívat na krásné hřbety u hladiny pouze dalekohledem. 

svazova_voda_honza_3.jpg

Ale jelikož jsem mému lovnému místu i vybavení včetně háčků, návazců i krmení prostě věřil, tak jsem nic prozatím neměnil. Tito krásní kapři se zhruba po dvou hodinách začali ukazovat i u mého lovného místa ve velmi slušném počtu na hladině. Chvíli kapři přímo ryli na lovném místě, ale po chvilce odjeli, a proto jsem neváhal a přikrmil jsem… Zase byly zpět… Přišlo mi to, jako kdyby to vždycky vyžrali a odjeli, než jim tam nasypu krmení… zajímavé bylo, že na háček zatím vůbec nenarazili. Pořád jsem doufal, že to přijde a ono pořád nic…

Po chvíli, jsem viděl na swingeru lehký potah a to ve mě vzbudilo opravdu velkou naději…Pokaždé, když se ryby přesunuly tak jsem na lovné místo, dopravil kobrou 10-15 kuliček boili. Nepřeháněl jsem to kvůli teplotě vody a aktivitě ryb. Věděl jsem, že když má voda lehce nad 5 °C tak se nehodí moc krmit, protože bych kapry mohl odradit. 

svazova_voda_honza_4.jpg

Když jsem vytáhl prut tak jsem pod háček dal 1x 17mm (Banán-Mušle) a k tomu 1x 13mm (Krill-Jahoda). Samozřejmě jsem dal i PVA. Zase jsem seděl a pozoroval úchvatnou hladinu a pod ní ryby, které jezdí sem a tam… Po třech hodinách jsem opět přehodil, ale jelikož kapři ze dna nežrali tak jsem vsadil na zig-rig. Zjistil jsem ale, že ho s sebou nemám. Co teď? Někteří by si možná řekli, že teda nic, ale já sem si řekl, že se nevzdám, a proto jsem rychle vzal fluorocarbon, ustřihl jsem 1m fluorocarbonu, navázal jsem háček, připevnil rovnátko a nacvaknul jsem rychlo obratlík. V této situaci plné nervozity jestli to bude fungovat jak má  jsem na vlas pod háček dal 1x 16mm pop-up (Divoká oliheň). Tuto náhradu za zig-rig jsem na rychlo odzkoušel u břehu a šup to do lovného místa. 

svazova_voda_honza_1.jpg

Pořád jsem sledoval hladinu dalekohledem, zda se bude něco dít, ale bylo ticho. Nechal jsem to tedy ve sloupci půl hodiny a přehodil jsem to znovu na stejnou dobu… Signalizátor mi ani nepípnul… Proto jsem to vytáhl z vody a změnil jsem zase druh návazce. Tentokrát návazec pouze z pletenky. Pod háček jsem dal 2x 14mm boili (Broskev). Už před náhozem jsem to máčel hodinu a půl u břehu ve vodě, aby to bylo měkčí. Zase jsem na montáž přidal PVA a čekal jsem dál. Kouknul jsem se zase na čas a jak tak koukám, už bylo 14:00. Do konce lovu mi zbývaly 4 hodiny… Na jednu stranu bylo času dost, ale na druhou málo. Už jsem z toho byl docela špatnej, že pořád ani ťuk, ale furt jsem v duchu věřil a doufal, že si toho kapříka doopravdy vysedím. 

Když odbylo 16 hodin, nezbývalo než naposledy přehodit a zkusit poslední kombinaci na poslední dvě hodiny. Na návazec jsem dal 2 kuličky boili. 2x 17mm (Robin red-Ořech) v dipu s PVA. Toto byl poslední dnešní nához. Když jsem se po delší době podíval na čas tak už bylo 17:40. V tuto chvíli mi bylo téměř jasné, jak dnešek dopadne. V duchu si říkám, že už to nemá vůbec cenu, ale pořád ve mně ještě nějaká naděje zůstávala. Jak jsem tak seděl v křesle, tak něco nahlas začalo pípat, lekl jsem se a vyskočil z křesla, že je to konečně kapr. Když jsem se podíval na prut tak se ani nehl, v tu chvíli mi bylo jasné co to pípá… Byl to budík, který mě upozorňoval na to že musím vytáhnout prut z vody, a tak mi nezbylo nic jiného, než k němu dojít, zvednout ho a smotat. Sbalil jsem všechny věci, dal jsem si vak na záda, pytel s odpadky a kýblem do ruky a vypravil jsem se lesíkem k silnici. I když tato vycházka skončila nakonec bez kapra, tak na tento den plný zážitků, zkušeností a radosti jen tak nezapomenu. Sice bylo takové všelijaké počasí, ale dalo se bez problémů zvládnout. Chvíli pršelo, foukalo, bylo hezky, zima, teplo a tak dále… A do toho mě navštívili 2 kamarádi. Byl to doopravdy nádherný den… 

svazova_voda_honza_7.jpg

Takovéto vycházky uskutečním ještě tento rok dvě a možná i na stejnou lokalitu… Napíši vám potom další článek, co jsem změnil a jestli jsem se polepšil v záběrech… Zimní kaprařina je nádherná, ale velmi vysilující. 

Tak Petrův zdar.

Za Rybáře bez hranic.
Jan Čechák-(Hanz)

1 komentář u „Dvanáctihodinová vycházka na Svazovou vodu“

  1. Super článek chlape. Každý den není posvícení. Já se nemůžu dočkat, až letos poprvé vyrazím k vodě. Ať se daří. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..