Pohled na navijáky a rybářský prut

Péče o rybářské pruty a navijáky

Končící sezona by měla v pohledu rybářském znamenat kontrolu a údržbu svého vybavení (a taky třeba obměnu k Vánocům  😎 ). Letos jsem si k údržbě vzal foťák a připravil pro Vás pár zajímavých rad, které snad pomohou udržet Vaše pruty a navijáky v bezvadném stavu.

K základnímu čištění budete potřebovat:

 • 15-25 min. času )podle počtu prutů a míry zašpinění).
 • vatové tyčinky do uší
 • švédskou utěrku – nebo jiný kvalitní hadr
 • dřevěné párátko
 • Slabší roztok mýdlové vody

V první fázi, vlhkým hadrem, namočeným v roztoku, otřete celý prut včetně všech oček a povrchu navijáku.

K vyčitění prutu doporučuji švédskou utěrkuDetail špíny z pouhého otření prutuZnečištěný naviják po sezóně

Následně za pomoci vatové tyčinky důkladně očistěte SIC očka, vnitřní spoje u děliček a nedostupná místa na navijáku, nezapomeňte vyčistit naviják i pod cívkou.

ilně znečištěné očko prutu Očko po vyčištění Detail znečištěného SIC očka prutu Znečištění kouskem trávy pod cívkou navijákuUvnitř prutu je také velké množství usazeninPo vyčištění prutu

Párátko využijete ve spoji mezi SIC očkem a držákem očka kde se nachází mnoho usazenin a dřevem plochu nepoškodíte.

Každý lepší rybářský prut nebo naviják je stavěn na dlouhé roky svého života, aby Vám však dlouhé roky vydržel je nutné se prut i naviják pořádně starat._DSC6456.JPG DSC_6458.JPG

Základní péče o pruty a navijáky

 • Na pruty ani navijáky nikdy nesahejte rukama od šrotů a jiných návnad. Nezdá se to, ale i drobné nečistoty ulpí na madlech případně i vodících očkách, u děliček, pak ve spojích a  tím začíná postupné poškození.
  P1090911.JPG
 • Pruty by se nikdy neměli potkat s háčkem. Od toho je na prutech „poutko“ na háček. – V žádném případě nezachytávejte háček za očka prutu ! Očka jsou velmi náchylná na poškození, jejich povrchy jsou z vyspělých, ale velmi citlivých materiálů. A na výměnu jsou velmi drahá. Stejně tak poškrábaný prut od hrotu háčku není žádoucí.Místo pro uchycení háčku na rybyDetail na upevnění háčku k očku včetně olova Olovo se dotýká prutu ! Háček na očku prutu

 • Nikdy při zdolávání ryby nenechte prut ohnout přes 90° . Přes tuto hranici dochází k velkému opotřebení prutů a hrozí zlomení namáhaného prvku. (platí hlavně pro kaprové pruty z karbonových vláken). (Existují, ale i pruty které jsou na velmi vysoký ohyb stavěné – viz návod k používání Vašeho prutu)
 • Nikdy nenechte Vás prut spadnou na zem či jakoukoli tvrdou překážku. Toto ve většině případů znamená brzkou smrt prutu, uhlíková vlákna v místě střetu popraskají a je otázka času kdy nevydrží a praskne.

Doprava prutů

 • Při nakládání většího množství výbavy pruty vždy umístěte v autě nahoru, nikdy na ně neukládejte těžší předměty ideálně žádné. Zajistěte, aby byly pruty rovnoměrně podloženy ideální stav je rovná podlaha v kufru a pruty položené v pouzdru na ní.
 • Pokud máte více prutů zajistěte, aby pruty ani navijáky neměli možnost do sebe narážet a odírat se. Pokud nemáte pouzdro dělené, každý prut zabalte do kusu látky. Existuje mnoho systémů a prvků jak pruty bezpečně ukládat.

Ochrana prutů a navijáků přímo u vody

 • Pokud je potřeba prut přenášet v sestaveném stavu vždy ho noste špičkou dozadu. Vyhnete se tím zlomení špičky při nepozornosti. Zdá se to banální věc, ale jen v mém okolí při přenosu zaplakalo hodně prutů.
 • Nikdy a pro jistotou ještě jedno nikdy nepokládejte pruty na zem. Riziko šlápnutí na něj je jedna věc, ale i špína, odření a poškození oček, spojů, NAVIJÁKŮ je obrovské. Existují desítky držáků na pruty a vyrobit si svůj také není problém. (brzy Vás o tom článkem přesvědčím)
 • Pokud opíráte pruty o auto, vždy si nechte zavřené dveře, zlomených prutů tím, že se prut při pádu zlomil o dveře nebo zapadl do mezer kde se štípl již bylo spousty. Když už opírat prut o auto tak o zrcátko. A nebo použijte magnetický držák prutu. (jsme schopni Vám tento držák zajistit v případě zájmu se ozvěte)

magnetický držák na pruty drzak prutu v detailu

Věřím, že Vaše pruty i navijáky Vám budou přinášet jen samé krásné úlovky a minimum starostí.

Budu rád za každou radu spojenou s touto problematikou v komentářích.

Petrův zdar.

Frenky.

Další fotky naleznete ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..