Parma obecná

Začínáme s lovem parem (Parma obecná)

Petrův zdar rybáři a rybářky, dnes bych se chtěl trochu zaměřit na poslední dobou velmi populární a adrenalinový lov parem Parma obecná (Barbus barbus).  Sám lov parmy řadím mezi svoje nejoblíbenější.

Charakterizace Parmy obecné:

Parma obecná je všežravá ryba žijící v proudu. Její tělo je válcovité a uzpůsobené pobytu v proudící vodě. Klasická parma obecná velikostně zapadá do 50cm. Za rekordní kousky lze považovat jedince přes 70cm. Je zaznamenáno pár ryb s hmotností i 8kg a délkou neuvěřitelných 90cm. Parma roste velmi pomalu, jestli chytíte parmu kolem 60cm, můžete si být jistí, že má kolem 15 let. Čeho si určitě všimnete, když parmu vylovíte, velkých rtů se 4 velmi stylovými fousky. Velmi typické pro parmu je převracení a kutálení kamenu po dně a vyžírání vodních živočichů, jako jsou pijavice a chrostíci. Parma je na hodně svazových vodách celoročně hájena. Velmi aktivní je při zvýšeném průtoku řeky, kdy sbírá naplavené vodní živočichy, korýše a měkkýše. Větší parmy požírají i malé rybky. Mezi sportovními rybáři je velmi ceněná. Má vypracované tělo a dokáže díky němu svádět s rybáři urputný boj a prověřit si rybářovy zkušenosti i výbavu.

Parma-dyje.jpg

Kde a kdy parmy hledat?

Parma se vyskytuje v kamenitých a proudících tocích řeky. Pro začátečníky, kteří nemají v tomto ohledu „zkušené oko“ bych doporučil lovit pod jezem. Zde je velká pravděpodobnost výskytu. Já často dělám to, že si stoupnu na most, vezmu polarizační brýle a dívám se do vody, kde se ryba vyskytuje a převrací kameny. Krásně to jde pozorovat v mělké kamenité vodě z mostu. Během tření (květen – červen) parma vyjíždí do mělkých proudů, ale v tomto období bych jim dopřál klid. Velmi úspěšná doba na parmy je, když se voda otepluje a je mírně zvednutý průtok. Nejčastější období pro lov je duben – říjen.

Kamenitá řeka.jpg splav.jpg

Na co parmu chytat:

Nejčastěji chytám na masné červy, pěkný chomáč masa kolem háčku. Další velmi úspěšná nástraha je hnoják, nebo rousnice. Na větší parmy 60+ se dá i použít halibut pelety, nebo peleta s masovou příchutí. Když už nevím jak rybu na háček přemluvit, tak mě zachrání čtvereček tvrdého sýra. Dále se parma dá chytnou na mrtvou rybičku (nejčastěji ploutev). Chytají se i na vláčení a muškaření.

Jak zakrmovat:

Zakrmuji krmící směsí, do které přimíchám třeba měkčené peletky, nebo často i masové granule pro psy, které krásně splní svoji úlohu. Při lovu chytání parem zakrmuji v létě přibližně 2 koule, které umačkáte tak za hodinu. Zde se nejedná o lov kapra, kterého si musíte navnadit, ale vy jste rybu přímo našli na jejím přirozeném místě, takže krmení spíše slouží k podmětu navodit rybě chuť k žrádlu a vyvolat závistivost a soutěživost ryb ve sbírání krmení.

Výbava:

Zde není moc co vymýšlet ohledně montáží. Akorát na feeder bych v tom silnějším proudu spíše doporučil průběžnou montáž. Hlavně používat těžší krmítka, aby je neunášel proud a nedělal vám falešné záběry.

Tímto bych se s vámi chtěl rozloučit a popřát vám úspěšný lov a plno krásných zážitků u vody.

Fidis

Aktualizace:

A když se daří tak se občas povede i tohle… 🙂

Víc videí najdeš ZDE

1 komentář u „Začínáme s lovem parem (Parma obecná)“

  1. Ahoj chlapi.Děkujivám za vaše cenné rady.Hodně jsem se od vás naučil..Díky moc a přeji vám hodně volného času na rybařinu v roce 2016.Čau Tom.Ostrava..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..